Zpřesněte svou fakturaci a uvádějte na fakturách generovaných ze šablon i časové období, ke kterému se váží. Od nové verze aplikace mPOHODA 9.0 stačí v šabloně nadefinovat obecnou formulaci a mPOHODA ji při vystavení faktury automaticky přemění na konkrétní časových údaj.
Časové proměnné se určitě budou hodit každému, kdo opakovaně prodává stejné produkty nebo často fakturuje se stejnými odběrateli a potřebuje faktury přesněji identifikovat. Nově k tomu využijete sadu předdefinovaných zástupných znaků v šablonách, díky kterým si celý obchodní případ připravíte dopředu, takže se tím už nemusíte později zdržovat. Jedním kliknutím mPOHODA přenese údaje ze šablony do vydané faktury a zástupné znaky přemění v konkrétní datum, resp. období.
mPOHODA nabízí hned několik možností, kam můžete proměnnou v šabloně zapsat:
- text na šabloně
- pole Datum zd. plnění
- název textové položky
- poznámka položky
- externí poznámka pro odběratele
- interní poznámka na faktuře pro vás
|
|
Zjednodušte si zápis proměnných díky seznamu vzorových proměnných. Jak na to?
V nástrojové liště na detailu šablony klikněte na ikonu , čímž zobrazíte panel se seznamem vč. návodu. Pomocí ikony , kterou najdete před každým vzorem proměnné, zkopírujete vybranou proměnnou do schránky a vložíte ji na požadované místo v šabloně zkratkou Ctrl+V. Proměnou pak můžete v textu ještě volitelně upravit.
Nebo se rovnou podívejte na následující videonávod, kde vám náš lektor Vojta celý postup zápisu proměnné názorně ukáže.
|
|
|
Proměnná se může skládat až ze 3 částí:
Pravidla zápisu proměnných:
- celou proměnnou zapisujte do složených závorek { } pomocí zástupných znaků
- jednotlivé části proměnné oddělujte středníkem, v rámci části "nastavení posunu (konkrétního data)" zástupné znaky oddělujte čárkou
- žádná z částí proměnné není povinná, takže je můžete libovolně kombinovat ?Alespoň jednu část musí proměnná obsahovat vždy.
- v proměnné nepoužívejte mezery vyjma části "nastavení formátu výsledného data" (tzn. mezeru neuvádějte za středníky, čárky ani znaky "+" a "-")
Výchozí hodnota pro odvození
Tato část proměnné obsahuje datum, ze kterého výsledný časový údaj odvodíme. Můžete si vybrat jedno ze tří dat běžně uváděných na fakturách: ?Pouze údaj v poli Datum zd. plnění se vždy odvozuje z data vystavení faktury, a proto je v něm nastavena jako výchozí proměnná {DatumVystaveni}. Do proměnné ale můžete volitelně doplnit část "nastavení posunu (konkrétního data)".
- datum vystavení – proměnná {DatumVystaveni}
- datum splatnosti – proměnná {DatumSplatnosti}
- datum zdanitelného plnění – proměnná {DatumZdPlneni}
Nastavení posunu (konkrétního data)
Pomocí další části proměnné můžete na šabloně faktury předdefinovat:
a) určitý posun v čase
Výsledné datum mPOHODA dopočítá na základě stanoveného počtu dnů "d", měsíců "m", čtvrtletí "q" nebo let "y". ?Pokud se jedná o posun v řádu měsíců nebo čtvrtletí, kdy v proměnné není současně uveden rok, mPOHODA určí podle výsledného měsíce, resp. čtvrtletí i výsledný rok. Následně pomocí znamének "+" nebo "-" určíte, zda budete dny, měsíce, čtvrtletí nebo roky přičítat nebo odečítat. Proměnnou přitom můžete nakombinovat i ze všech těchto údajů – v takovém případě oddělujte jednotlivé hodnoty v zápisu čárkou a nikde neuvádějte mezery.
{d+5,m-1} = k datu vystavení faktury mPOHODA přičte 5 dnů a odečte 1 měsíc, takže výsledná hodnota pro fakturu vystavenou 5. 1. 2021 bude 10. 12. 2020
b) konkrétní den, měsíc či čtvrtletí
Potřebujete na generovaných fakturách uvádět vždy konkrétní den, měsíc nebo čtvrtletí? V takovém případě stačí do vzorce zapsat danou číslici před požadovaný zástupný znak "d", "m" či "q".
{15d} = 15. den v měsíci
{31d} = poslední den v měsíci ?Proměnná {31d} se automaticky nahrazuje ve výsledném textu posledním dnem, který připadá na daný měsíc. Například v lednu to bude 31. den, v únoru 28. den, resp. 29. den.
{2m} = únor
{15d,m-1} = 15. den měsíce předcházejícího měsíci fakturace
Nastavením formátu nakonec ovlivníte to, jak bude výsledné datum, resp. časové období na vygenerované faktuře vypadat. Zapracovat sem můžete i váš libovolný text. Výsledný časový údaj může mít podobu celého data nebo třeba jen měsíce a roku. ?V poli Datum zd. plnění se nastavený formát ignoruje. Vzorec proměnné opět uvádějte do složených závorek { }, požadovaný formát pak do uvozovek. Pokud chcete uvést celé datum ve své nejběžnější podobě, tj. {"{d}. {m}. {yyyy}"}, pak formát nastavovat nemusíte.
V druhém dílu našeho článku o proměnných v šablonách faktur se podíváme na některé konkrétní příklady využití proměnných v praxi.
Byl tento článek užitečný? Dejte o něm vědět ostatním.
Mohlo by vás také zajímat