STORMWARE s.r.o. / 12. 03. 2020
Termín spuštění 3. a 4. vlny EET se neúprosně blíží a vy si nejste jisti, jestli už máte pro EET všechno připraveno? Ve druhém dílu našeho seriálu vám poradíme, jaké kroky musíte učinit, než s evidencí tržeb začnete.
Pokud se chystáte na EET, musíte učinit několik nezbytných kroků ještě před tím, než přijmete první evidovanou tržbu. Pro evidování tržeb ve zjednodušeném a zvláštním režimu musíte navíc požádat finanční úřad o povolení. Se zvláštním režimem se pak pojí ještě další specifické požadavky a kroky, které naleznete na webu Finanční správy.
Co musím udělat před zahájením evidence tržeb?
Pořídit si zařízení pro evidenci tržeb
K realizaci EET budete potřebovat datové připojení (internet nebo mobilní internetové připojení) a některé zařízení s přístupem k internetu (chytrý telefon/tablet, počítačovou/registrační/jednoúčelovou pokladnu nebo kompaktní přenosné zařízení) se software/aplikací umožňující evidenci tržeb. S mobilními aplikacemi mPOHODA a mKasa můžete evidovat tržby odkudkoliv z terénu a účtenky tisknout třeba pomocí mobilní paragonové tiskárny. Také je dobré vědět, že na výdaje spojené s EET si můžete uplatnit jednorázovou slevu na dani ve výši 5 000 Kč.
Podívejte se na přehled řešení dle jednotlivých činností 3. a 4. vlny EET.
Získat autentizační údaje a zaregistrovat svou provozovnu
Požádejte Finanční správu o autentizační údaje (přihlašovací jméno a heslo), a to buď elektronicky na Daňovém portálu pomocí přihlašovacích údajů do své datové schránky, nebo osobně na libovolném finančním úřadu. Pomocí autentizačních údajů se poté přihlaste do webové aplikace Elektronická evidence tržeb a zaregistrujte všechny provozovny, kde budete přijímat evidované tržby. Registraci provedete na záložce Provozovny po kliknutí na odkaz Nová provozovna.
Vygenerovat a nainstalovat si certifikát
Ve webové aplikaci EET zvolte na záložce Certifikáty odkaz Nový certifikát a následně Vytvořit žádost. V průvodci si nastavte heslo k soukromému klíči. Dále klikněte na Vytvořit exportní soubor a stáhněte si ho do svého zařízení, ze kterého chcete evidovat tržby.
Návod, jak certifikát správně nainstalovat, najdete v nápovědě aplikací mPOHODA, resp. mKasa.
Nastavit si EET zařízení
Jakmile máte certifikát nainstalovaný, stačí si už pouze nastavit svou mobilní aplikaci či software pro evidenci tržeb, a to v souladu s doporučeními výrobce. Podrobný postup pro aplikaci mPOHODA, resp. mKasa pro vás chystáme do dalších dílů našeho seriálu.
Označit svou provozovnu cedulkou EET
Každou provozovnu, ve které evidujete tržby, musíte řádně označit. E-shopy, které přijímají platby kartou či přes platební bránu, pak musí mít tuto informaci na svém webu. Jestli patříte mezi řemeslníky či živnostníky, kteří nemají stálou provozovnu, jistě vás napadá otázka, kam takovou cedulku EET umístit? Snažte se ji mít na viditelném místě, kvůli případným kontrolám. Nabízí se ji přilepit na příslušné EET zařízení nebo například na obal desek, které nosíte stále u sebe.
Přehled základních kroků pro EET najdete v našem návodu EET krok za krokem. Aktuální dění v oblasti evidence tržeb můžete sledovat na našem Portálu POHODA nebo na webu Elektronická evidence tržeb pod lupou. Podrobné informace a návody týkající se EET budou součástí dalších dílů našeho seriálu.
Řešení pro 3. a 4. vlnu EET
Pro EET v terénu jsou ideální aplikace mPOHODA a mKasa, které snadno nainstalujete do svého telefonu s Android či iOS. Víte, že EET funkce v aplikaci mPOHODA jsou zcela zdarma? Navíc v rámci naší speciální akce jsme všem do 31. 8. 2020 zdarma zpřístupnili dokonce placenou verzi aplikace. Registrujte se na www.mpohoda.cz.