Mzdy
Od 1. ledna 2025 se zvyšují redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek. Tato změna má vliv také na redukční hranice pro výpočet náhrady mzdy za dočasnou pracovní neschopnost, resp. nařízenou karanténu.
Redukční hranice průměrného hodinového výdělku pro výpočet náhrady mzdy jsou pro rok 2025 stanoveny takto:
- první redukční hranice náhrady mzdy – 271,60 Kč,
- druhá redukční hranice náhrady mzdy – 407,40 Kč,
- třetí redukční hranice náhrady mzdy – 814,80 Kč.
Maximální vyměřovací základ pro účely pojistného na sociální zabezpečení se pro rok 2025 zvyšuje na částku 2 234 736 Kč.
Vyměřovací základ pro platbu pojistného na zdravotní pojištění u osob, za které je plátcem pojistného stát, se od 1. ledna 2025 zvyšuje z částky 15 440 Kč na 15 749 Kč.
V agendě Legislativa jsme zmíněnou částku nastavili v poli Stát plátcem do limitu u typu Zdravotní pojištění s platností od 1. 1. 2025. Její výše ovlivní výpočet vyměřovacího základu na zdravotní pojištění zaměstnanců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu a kteří pracují pro zaměstnavatele, jenž zaměstnává více než 50 % osob se zdravotním postižením.
Od 1. ledna 2025 dochází ke změně hranice, od které je příjem zdaňován sazbou daně 23 %.
Daň ve výši 15 % bude nově vypočtena ze základu daně až do výše 3násobku průměrné mzdy (139 671 Kč) a 23 % ze základu přesahujícího tento násobek.
Došlo ke zvýšení rozhodného příjmu pro účast na sociálním a zdravotním pojištění pro zdanění zvláštní sazbou daně z 4 000 Kč na 4 500 Kč.
Sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí č. 308/2024 Sb. se vyhlašuje zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění. Od 1. ledna 2025 bude činit 4 500 Kč.
Jde tedy o nový limit pro takzvané zaměstnání malého rozsahu. Sociální pojištění se nebude odvádět při sjednané částce měsíčního příjmu maximálně 4 499 Kč. Toho lze využít zejména u dohod o pracovní činnosti či odměn za výkon funkce.
O zaměstnání se z pohledu zdravotního pojištění nebude jednat (tj. pojistné se neodvede) v případě dohody o pracovní činnosti s měsíční odměnou do 4 499 Kč. Pokud zaměstnanci na dohodu o pracovní činnosti nebudou mít k 1. 1. 2025 rozhodný příjem ve výši 4 500 Kč, je nutné je odhlásit kódem O u příslušné zdravotní pojišťovny.
Současně dochází i ke zvýšení hranice ostatních příjmů ze závislé činnosti pro srážkovou daň při neučiněném (nepodepsaném) daňovém prohlášení. Od 1. 1. 2025 činí částka rozhodná pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění 4 500 Kč. Srážková daň ve výši 15 % u ostatních příjmů do 4 499 Kč se poprvé použije při zúčtování příjmů za měsíc leden 2025.
Sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí č. 286/2024 Sb. se od 1. ledna 2025 zvyšuje minimální mzda z 18 900 Kč na 20 800 Kč.
Minimální mzda bude od roku 2025 činit 20 800 Kč měsíčně nebo 124,40 Kč za hodinu (pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin). Toto zvýšení se týká i zaměstnanců, kteří jsou poživateli invalidního důchodu pro invaliditu prvního, druhého nebo třetího stupně.
Zvýšení minimální mzdy ovlivňuje především odvod zdravotního pojištění. Za zaměstnance, na které se vztahuje povinnost odvádět zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu a jejich příjem nedosahuje minimální mzdy, má zaměstnavatel povinnost odvádět zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, kterým je právě minimální mzda. Minimální odvod zdravotního pojištění za tyto zaměstnance se tedy zvýší z původních 2 552 Kč na 2 808 Kč.
Zvýšení minimální mzdy má vliv také na posouzení nároku na daňový bonus. Ten se u zaměstnanců posuzuje tak, že jejich příjem musí v měsíci dosáhnout alespoň výše poloviny minimální mzdy platné k 1. 1. příslušného kalendářního roku. Z toho vyplývá, že nárok na daňový bonus bude mít v roce 2025 zaměstnanec, jehož příjem v kalendářním měsíci bude alespoň ve výši 10 400 Kč.
Od roku 2025 se zvyšuje sazba pojistného zaměstnavatele na sociální zabezpečení za zdravotnické záchranáře a členy jednotky hasičského záchranného sboru podniku z 27,8 % na 28,8 %.
Uplatňujete u svých zaměstnanců slevy na pojistném? Od 1. ledna 2025 dochází ke změně limitů úhrnu vyměřovacích základů.
Pro uplatnění slevy jsou automaticky hlídány úhrny vyměřovacích základů zaměstnance, zda nejsou vyšší než 1,5násobek průměrné mzdy, resp. 1,15 % průměrné mzdy na jednu odpracovanou hodinu.
Vytváření rezervy na nevyčerpanou dovolenou vám nově usnadní tisková sestava Podklady pro tvorbu rezervy na nevyčerpanou dovolenou, kterou naleznete v agendách mezd za příslušný měsíc.
Sestava obsahuje výši náhrady za nevyčerpanou dovolenou včetně odvodů sociálního a zdravotního pojištění za zaměstnavatele, které jsou vypočtené z této náhrady. Pro výpočet náhrady za nevyčerpanou dovolenou se použije průměrný výdělek, který je uvedený ve vystavené mzdě (tj. průměr zjištěný z předchozího kalendářního čtvrtletí).
Pokud v dialogovém okně Tisk zatrhnete u sestavy volbu Průměr z mezd aktuálního čtvrtletí, vypočítá se do sestavy průměr z mezd daného čtvrtletí, tj. průměrný výdělek, který se bude používat pro výpočet náhrad v následujícím kalendářním čtvrtletí. Například při zobrazení sestavy ve mzdách za prosinec 2024 bude při zatržené volbě Průměr z mezd aktuálního čtvrtletí vypočtena náhrada za nevyčerpanou dovolenou průměrným výdělkem, který bude platný v 1. čtvrtletí 2025.
Potřebujete vystavovat mzdy postupně podle zvoleného střediska? Nová verze programu vám to umožní. Úvodní dialog při vystavování mezd nově obsahuje výklopný seznam se středisky.
Na úvodním dialogu Vložení nové mzdy, který se nově zobrazí hned po zvolení povelu Mzdy/Vystavit nové mzdy, resp. vložením nového záznamu v agendě Mzdy/měsíc, se nyní u možnosti Vystavit mzdy všem zaměstnancům nabízí výklopný seznam se seznamem středisek. S jeho pomocí můžete vystavovat mzdy postupně pro vybraná střediska.
Před vystavením PVPOJ se nově provede kontrola, zda jsou vystaveny mzdy pro všechny aktivní pracovní poměry. Pokud tomu tak není, PAMICA na tuto skutečnost upozorní.
V agendě Mzdy jsme rozšířili nabídku sloupců o sloupec Číslo poměru z agendy Pracovní poměry.
Pracovní poměry
Sjednáváte se svými zaměstnanci smlouvu na dobu určitou a chcete mít přehled o nároku na dovolenou k tomuto datu? Nově vám s tím PAMICA pomůže.
Do agendy Nastavení/Globální nastavení sekce Nastavení jsme přidali nové pole Výpočet dovolené – smlouva na dobu určitou. Tuto volbu nastavíte v případě, že si přejete výpočet nároku na dovolenou vztáhnout právě k datu smlouvy na dobu určitou.
Při nastavení plného ročního nároku na dovolenou a uvedení data začátku pracovního poměru nebo dohod mimo pracovní poměr provede program PAMICA automaticky výpočet poměrné části dovolené podle pracovního poměru/dohody, a to na základě platné legislativy. Výpočet poměrné části dovolené proběhne u rovnoměrného, nerovnoměrného úvazku a zkrácených úvazků.
Do agendy Pracovní poměry jsme do místní nabídky přidali povel Mzdy, který můžete využít pro otevření zpracovaných mezd daného pracovního poměru.
Personalistika
Potřebujete vyhledat zaměstnance, kteří nežádají o zpracování ročního zúčtování a chtějí vystavit Potvrzení o zdanitelných příjmech? Potom vás určitě potěší nové předdefinované filtry v agendě Personalistika.
Po stisku pravého tlačítka myši nad tabulkou zobrazíte nabídku posledních a uložených dotazů, do které jsme přidali předdefinované dotazy s názvem Potvrzení o zdanitelných příjmech a Potvrzení o zdanitelných příjmech (srážková daň). S jejich pomocí vyberete všechny zaměstnance, kterým byste měli vystavit příslušné potvrzení.
Potřebujete vyhledat zaměstnance, kteří mají v aktuálním měsíci podepsané prohlášení poplatníka daně z příjmů ze závislé činnosti? Pak vás jistě potěší, že jsme do agendy Personalistika přidali nový předdefinovaný dotaz Podepsaná prohlášení, díky kterému snadno provedete požadovaný filtr záznamů.
XML komunikace
Formát XML je rozšířeným formátem pro předávání informací v elektronické podobě. Lze jej využít například pro přenos dat nejen mezi různými účetními jednotkami, ale i mezi různými aplikacemi. Z tohoto důvodu jsme XML export dat ještě více usnadnili a zrychlili. V programu PAMICA SQL můžete například vyexportovat agendy Personalistika a Pracovní poměry a poté je importovat v jiné instalaci programu PAMICA SQL nebo do jiné účetní jednotky.
V konkrétní agendě, která umožňuje export do XML, stačí vybrat požadované záznamy pro export a zvolit povel Export do XML..., který najdete v místní nabídce zobrazené přes pravé tlačítko myši. Otevře se průvodce Uživatelský XML export, kde první strana slouží pro zadání složky a názvu souboru pro uložení XML dokumentu, na druhé straně zvolíte typ XML exportu. Je možné zvolit vytvořené XML pro zpětný import do programu PAMICA, provést standardní XML export nebo vytvořit vlastní formát exportu přes XSLT šablonu.
Pro korektní import trvalých složek mezd zadaných v agendě Pracovní poměry z jedné jednotky do druhé doporučujeme mít zapnutou volbu Používat externí identifikátory v agendě Globální nastavení v sekci Nastavení. Poté je třeba si nastavit v obou jednotkách stejné identifikátory u konkrétních složek mezd a teprve poté provést Export Personalistiky z jedné jednotky a Import do druhé jednotky pomocí povelu Soubor/Datová komunikace/XML Import/Export.
Ostatní
Aktualizovali jsme seznam institucí poskytujících dlouhodobý investiční produkt (DIP).
Do agendy Hlášení cizinců jsme přidali novou tiskovou sestavu Evidence cizinců. Tato sestava obsahuje údaje, které je zaměstnavatel povinen vést o občanech EU/EHP a cizincích, které zaměstnává, dle § 102 odst. 2 zákona o zaměstnanosti.
Na tiskových sestavách Soupis sociálního pojištění a Přehled sociálního pojištění je nově uváděna příslušná správa sociálního zabezpečení, číslo bankovního účtu a variabilní symbol.
Do agendy Příkazy k úhradě jsme na stavový řádek přidali možnost filtrování záznamů. Po otevření agendy uvidíte nově pouze záznamy roku vybraného na dialogu Rok pro práci se mzdami.
Intenzivně pracujeme na úpravách programu v souvislosti s elektronizací dalších dávek nemocenského pojištění, kdy se ruší tiskopisy v listinné podobě. Zároveň se ruší i listinné žádosti o dávku, které musel zaměstnanec dokládat vyplněné zaměstnavateli.
Připravujeme novou agendu eDávky, která vám poskytne přehled o ostatních nemocenských dávkách zaměstnanců a bude možné do ní díky nové službě DZNP stahovat veškeré informace k těmto dávkám.
V souvislosti s elektronizací ostatních dávek nemocenského pojištění dochází od roku 2025 i ke změně formuláře Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění (NEMPRI), který nově bude mít název Oznámení zaměstnavatele o žádosti zaměstnance o dávku.
V podání NEMPRI bude zaměstnavatel nově uvádět údaje týkající se žádosti zaměstnance o dávku a podklady pro výplatu dávky. Pro každý druh dávky bude odlišný vzor formuláře.
V závislosti na legislativním procesu budou zapracovány i další úpravy, např. sleva na sociálním pojištění pro pracující důchodce, zdravotní benefity pro zaměstnance a další.
V souvislosti s velkým množstvím legislativních změn, a především s elektronizací dalších dávek nemocenského pojištění, není možné v této verzi programu PAMICA vystavit mzdy za období 01/2025 a další. Možnost jejich vystavení bude zpřístupněna po zapracování potřebných úprav a bude součástí update, který zveřejníme během ledna 2025.