Mzdy
Mimořádný příspěvek při nařízené karanténěJak v programu PAMICA při zadávání mimořádného příspěvku při nařízené karanténě postupovat, vám ukáže naše lektorka Daniela.
Zaměstnanci mají v období od 1. března do 30. dubna 2021 nárok na mimořádný příspěvek při nařízené karanténě, resp. izolaci. Nárok na příspěvek mají přitom i zaměstnanci pracující na dohody konané mimo pracovní poměr, kterým vznikl nárok na výplatu náhrady mzdy za karanténu (izolaci). Zaměstnavatelé budou o nařízené karanténě (izolaci) informovaní prostřednictvím eNeschopenky, kde bude v poznámce uvedena Profese: karanténa nebo izolace. Ve vystavené mzdě při vložení eNeschopenky poté PAMICA na základě těchto údajů vygeneruje nepřítomnost H02 Karanténa, kde bude zaměstnanci vypočtena náhrada mzdy a automaticky i příspěvek při karanténě.
V případě, že máte eNeschopenky naimportovány za měsíc březen před datem 22. 3. 2021, jsou zaslány v původním formátu, kde nebyly informace o karanténě, izolaci uvedeny v agendě eNeschopenka. Při vložení eNeschopenky se vygeneruje nepřítomnost H01 Nemoc, kterou je nutné smazat, poté vložit nepřítomnost H02 Karanténa a dodatečně svázat nepřítomnost s eNeschopenkou výběrem čísla rozhodnutí v poli eNeschopenka. Je také možné dříve naimportované eNeschopenky smazat v agendě eNeschopenka, a znovu si poslat žádost přes službu DZDPN za celý měsíc březen, kdy budou zaslány eNeschopenky v novém formátu. Z těchto nově zaslaných eNeschopenek pak bude automaticky při vložení eNeschopenky vytvořena nepřítomnost H02 Karanténa, kde bude vypočítán příspěvek při karanténě.
Příspěvek bude poskytován za každý kalendářní den, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény, a to ve výši až 370 Kč za den. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží. Maximální výše příspěvku je kontrolována a případné snížení provede PAMICA automaticky.
Na příspěvek nemají nárok zaměstnanci, kterým byla nařízena karanténa v období do 5 dnů ode dne návratu ze zahraničí. U těchto zaměstnanců nastavte na dialogu složky nepřítomnosti H02 Karanténa pole Bez příspěvku.
O poskytnutý příspěvek při karanténě se automaticky sníží odvod sociálního pojištění v měsíci výplaty příspěvku. Odečet tohoto příspěvku od pojistného uplatňuje zaměstnavatel na předepsaném tiskopisu Přehled o výši pojistného (PVPOJ). Na něm zároveň vykáže údaj o počtu zaměstnanců, za které tento odečet uplatňuje, a také úhrn příspěvků, které od pojistného odečítá. V této souvislosti jsme aktualizovali příslušný tiskopis a datovou větu PVPOJ21.
V případě dodatečně uznané karantény bude možné tento příspěvek vyplácet dodatečně až 3 měsíce po ukončení karantény (izolace). Pro tyto případy jsme rozšířili nabídku složek nepřítomností o novou složku H18 Příspěvek při karanténě, kde je možné výši příspěvku zadat ručně.
V souvislosti s výplatou příspěvku při karanténě jsme upravili tiskové sestavy Mzdový list, Přehled sociálního pojištění, Výplatní list, Výplatní páska, Přehled mezd a Soupis sociálního pojištění.
V přechodném ustanovení zákona č. 121/2021 Sb. se zakládá nárok na mimořádný příspěvek i za dobu před účinností zákona, ale jen pro ty případy, kdy byla karanténa nařízena po 28. 2. 2021. Jestliže byla karanténa nařízena před 1. 3. (v únoru), nemůže být mimořádný příspěvek vyplácen za dobu před účinností zákona, tj. za dobu od 1. 3. do 4. 3.; od 5. 3. 2021 ale už vyplácen být může.
Nárok na příspěvek vzniká u karantény nařízené v únoru při jejím trvání v prvních 14 dnech ode dne účinnosti zákona, tj. od 5. 3. 2021. V programu PAMICA tyto případy nejsou ošetřeny, příspěvek je nutné vypočítat ručně a zadat složkou nepřítomnosti H18 Příspěvek při karanténě.
V případě, že je zaměstnanci po skončení dohody o provedení práce, resp. dohody o pracovní činnosti zúčtovaný příjem, považuje se pro účely odvodů sociálního, resp. zdravotního pojištění za příjem zúčtovaný do posledního měsíce, ve kterém tato dohoda trvala. Do programu PAMICA jsme zapracovali automatické navýšení příjmů v měsíci po odchodu.
Pro posouzení překročení limitu 10 000 Kč, resp. 3 500 Kč PAMICA sečte příjmy za poslední měsíc trvání dohod a příjmu po skončení DPP, resp. DPČ. V případě, že součet překročí příslušné limity, provede odvody z tohoto součtu.
Pokud zaměstnanec v den začátku rodičovské dovolené čerpal dovolenou v hodinách, je možné v programu PAMICA zadat tento souběh nepřítomností složkami V01 Dovolená a H08 Rodičovská dovolená. V těchto složkách nastavíte příslušný počet hodin trvání dané nepřítomnosti. Druh nepřítomnosti H08 Mateřská dovolená – rodičovský příspěvek je možné zadat naposledy pro období 01/2021, nově jsme proto do nabídky složek nepřítomností přidali složku nepřítomnosti H08 Rodičovská dovolená. Tato nová složka umožní souběh nepřítomností, a to čerpání dovolené po část dne a rodičovské dovolené.
Při souběhu pracovních poměrů je o stravenkový paušál nad limit správně navýšen základ daně z příjmů i po provedeném přepočtu mezd.
Na dialog Tisk jsme pro tiskovou sestavu Vyúčtování vyplacených náhrad mzdy přidali volbu Jen zaměstnání delší než 3 měsíce. Nastavením této volby zajistíte výběr zaměstnanců s pracovním poměrem trvajícím alespoň 3 měsíce. Dále jsme upravili seskupení údajů na sestavě v případě, že není nastavena volba Včetně rozpisu nepřítomností. Nově jsou údaje seskupeny podle druhu překážky a pak podle výše sazby.
Ve vystavené mzdě se při vložení složky nepřítomnosti V01d Dovolená ve dnech, resp. V01 Dovolená nově zobrazí hláška v případě, že je překročen nárok na dovolenou.
Na tiskové sestavě Výplatní list jsme upravili vstupování čerpaných hodin při úvazku 7,75 h.