Mimořádný příspěvek při nařízené karanténě
Zaměstnanci mají v období od 1. prosince 2021 do 28. února 2022 nárok na mimořádný příspěvek při nařízené karanténě, resp. izolaci. Nárok na příspěvek mají přitom i zaměstnanci pracující na dohody konané mimo pracovní poměr, kterým vznikl nárok na výplatu náhrady mzdy za karanténu (izolaci).
Zaměstnavatelé budou o nařízené karanténě (izolaci) informováni prostřednictvím eNeschopenky, kde bude v poznámce uvedena Profese: karanténa nebo izolace. V agendě Personalistika při vložení eNeschopenky poté POHODA na základě těchto údajů vygeneruje nepřítomnost Karanténa. Ve vystavené mzdě pak bude na záložce Náhrady zaměstnanci vypočtena náhrada mzdy a automaticky i příspěvek při karanténě.
V případě, že máte vystaveny mzdy za prosinec u zaměstnanců s nařízenou karanténou, resp. izolací, je nutné tyto mzdy smazat a znovu vystavit, aby byl automaticky vypočítán příspěvek při karanténě.
Příspěvek bude poskytován za každý kalendářní den, nejdéle však po dobu prvních 14 kalendářních dnů trvání nařízené karantény, a to ve výši až 370 Kč za den. Pokud součet příspěvku a náhrady příjmu přesáhne 90 % průměrného výdělku zaměstnance za odpovídající počet zameškaných hodin, příspěvek se o tento rozdíl sníží. Maximální výše příspěvku je kontrolována a případné snížení provede POHODA automaticky.
O poskytnutý příspěvek při karanténě se automaticky sníží odvod sociálního pojištění v měsíci výplaty příspěvku. Odečet tohoto příspěvku od pojistného uplatňuje zaměstnavatel na předepsaném tiskopisu Přehled o výši pojistného (PVPOJ). Na něm zároveň vykáže údaj o počtu zaměstnanců, za které tento odečet uplatňuje, a také úhrn příspěvků, které od pojistného odečítá. V této souvislosti jsme zaktualizovali zmíněný tiskopis a datovou větu PVPOJ21.
V případě dodatečně uznané karantény bude možné tento příspěvek vyplácet dodatečně až 3 měsíce po ukončení karantény (izolace). Ve vystavené mzdě jsme na záložku Náhrady pro tyto případy přidali nový druh Příspěvek při karanténě, kde je možné výši příspěvku zadat ručně.
V souvislosti s výplatou příspěvku při karanténě jsme upravili tiskové sestavy Mzdový list, Přehled sociálního pojištění, Výplatní list, Výplatní páska, Přehled mezd a Soupis sociálního pojištění.
V přechodném ustanovení zákona č. 518/2021 Sb. se zakládá nárok na mimořádný příspěvek i za dobu před účinností zákona, ale jen pro ty případy, kdy byla karanténa nařízena po 30. listopadu. Pokud zaměstnanci byla nařízena karanténa 1. 12. 2021 a později, přísluší mu příspěvek od prvního dne trvání karantény, pokud nařízená karanténa trvala aspoň v den nabytí účinnosti zákona, tj. 23. 12. 2021. Nárok na příspěvek nemá zaměstnanec, kterému byla nařízena karanténa před 1. 12. 2021, přestože karanténa trvala i po 30. 11. 2021 – to platí i v případě nařízené izolace, která navazuje na předchozí karanténu, přestože izolace byla nařízena po 30. 11. 2021 a trvá ke dni nabytí účinnosti zákona (neboť karanténa a izolace se pro účely zákona považuje za jednu sociální událost).
Krizové ošetřovné
V agendě Personalistika je znovu zpřístupněna nepřítomnost Ošetřovné – uzavření škol. zařízení od 1. listopadu 2021 do 28. února 2022 na záložce Nepřítomnost. Ošetřovné zadáte svým zaměstnancům, kteří žádají o ošetřování dětí z důvodu uzavření školských zařízení nebo při nařízené karanténě dítěte. Zadání tohoto druhu ošetřovného má vliv na správné vykazování vyloučených dob na ELDP.
V případě, že již máte zaúčtované mzdy za měsíc prosinec, je nutné zaúčtování mezd zrušit a tento nový druh nepřítomnosti zadat.