Na záložce Pole můžete vybrat, zda do návrhu tiskové sestavy bude vloženo databázové pole, proměnná nebo vzorec.
Dialogové okno obsahuje v levé části, v poli Databáze, popisné názvy jednotlivých polí uspořádané ve stromové struktuře a v pravé části pak jejich seznam. V seznamu jsou uvedeny názvy polí tak, jak jsou skutečně jednotlivá pole pojmenována v tabulce, resp. tak, jak jsou skutečně pojmenovány proměnné či vzorce.
Strom obsahuje databázové tabulky přístupné v sestavě, jejich jednotlivá pole, globální a lokální proměnné a vzorce. Pole lze vybrat jak ve stromu, tak v seznamu.
Ikony použité ve stromu v levé části na záložce Pole jsou následující:
Databázová tabulka.
Databázové pole. Název je stejný jako v databázi ekonomického systému POHODA.
Databázové pole. Název je „pojmenováním“ pole databáze.
Větve stromu Globální nebo Lokální proměnná.
Proměnná. V seznamu v pravé části okna je před názvem proměnné uveden speciální znak #, např. #Uzivatel.
Vzorec. V seznamu v pravé části okna je před názvem vzorce uveden speciální znak @, např. @KcCelkem.
Vzorec obsahující součtovou funkci.
Když vyberete příslušné pole, je vždy pod stromovou strukturou uveden jeho datový typ. Není-li žádné pole vybráno, je za textem Datový typ tato skutečnost uvedena.
Návrhář sestav rozeznává následující datové typy:
- Celé číslo – pole obsahuje celé číslo bez desetinných míst.
- Reálné číslo – pole obsahuje obecné číslo.
- Datum – pole obsahuje datum.
- Text [délka] – pole obsahuje text. V hranatých závorkách je uvedena i maximální délka textu.
- Poznámka – pole obsahuje text, který může být „nekonečně“ dlouhý.
- Logická hodnota – pole obsahuje jednu ze dvou logických hodnot ANO, nebo NE.
- Seznam – pole obsahuje seznam. Blíže viz záložka Seznam.
- Proměnná – pole obsahuje lokální proměnnou. Viz dále v tomto textu.
- Vzorec – pole obsahuje vzorec. Blíže viz záložka Vzorec.
Prostřednictvím databázových polí jsou hodnoty uložené v ekonomickém systému POHODA provázány s tiskovými sestavami.
Počet databázových tabulek závisí na typu sestavy. Např. soupisky obsahují většinou jednu tabulku, doklady více tabulek. V každé z tabulek se nachází několik polí, které mohou být různých datových typů. V těchto polích jsou uloženy hodnoty, které byly zadány v ekonomickém systému POHODA. Tyto hodnoty můžete v sestavě vytisknout pouze tehdy, pokud vložíte databázové pole do návrhu sestavy.
V návrhu sestav rovněž můžete využít tzv. globální a lokální proměnné.
Globální proměnné, kterých je několik desítek, jsou pevně definovány společně pro všechny tiskové sestavy a obsahují údaje definované v agendě Účetní jednotky, Globální nastavení a Uživatelské nastavení, např. o datu tisku, uživateli programu, účetní jednotce (firmě) a jiné.
Speciální proměnné, nastavované pro konkrétní tiskovou sestavu ekonomickým systémem POHODA, se nazývají lokální proměnné. Nastavují se obvykle v dialogovém okně Tisk (povel Soubor/Tiskové sestavy v ekonomickém systému POHODA) v jeho levé části.
Vzorce slouží pro různé výpočty v rámci tiskové sestavy. Vzorcům bude věnována náležitá pozornost u popisu záložky Vzorec.
V seznamu mají názvy polí z databázových tabulek nejprve uveden název tabulky a za tečkou je uveden jejich skutečný název. Globální i lokální proměnné mají navíc před názvem uveden znak #, vzorce znak @.
Databázové tabulky, jejich pole a globální proměnné nelze v této verzi programu REPORT Designer přidávat, upravovat a ani mazat. Oproti tomu lze výše uvedené operace aplikovat na lokální proměnné a vzorce prostřednictvím stejnojmenných tlačítek v pravé části dialogového okna na záložce Pole. Jsou to tlačítka:
Přidat
Přidávat, upravovat a mazat je možné pouze pole typu vzorec.
Chcete-li do tiskové sestavy přidat vzorec, nastavte se ve stromové struktuře na pole vzorec a stiskněte tlačítko Přidat. Objeví se dialogové okno Definice vzorce, které je popsáno níže u záložky Vzorec. V tomto okně příslušný vzorec nadefinujete a potvrdíte tlačítkem OK. Nyní již můžete vzorec umístit do návrhu tiskové sestavy.
Pokud do sestavy vložíte pole typu vzorec, při tisku sestavy se vzorec vyhodnotí a výsledná hodnota bude vytištěna. Tato hodnota může být nejrůznějších datových typů, a proto lze vzorec formátovat nejrůznějším způsobem. Bližší informace o formátování naleznete u záložky Formát.
V této verzi aplikace REPORT Designer lze zatím pouze přidat lokální proměnnou. Její hodnotu není možné nastavit ani měnit.
Upravit
Prostřednictvím tlačítka Upravit můžete změnit definici vzorce. Ve stromové struktuře nebo v seznamu se nastavíte na příslušný vzorec a stisknete tlačítko Upravit.
U lokálních proměnných je možné upravit pouze Název proměnné.
Smazat
Lokální proměnnou či vzorec můžete rovněž z návrhu tiskové sestavy vymazat. Nejprve se v seznamu či stromové struktuře nastavíte na příslušné pole a poté stisknete tlačítko Smazat.
Protože vymazáním pole mohou v sestavě vzniknout neznámé položky, které neumí REPORT Designer interpretovat (viz Stavový řádek v kapitole Povely nabídek), objeví se dialogové okno, ve kterém musíte svoji volbu potvrdit.